تبلیغات
«تـــــكــســوار حـــــجــــــاز» - جلوه های رفتاری (2)

نگاه روح ‏بخش :

وجود زن ، در خانه می‏تواند محیط را به دریایی از مهر و عطوفت تبدیل كند به گونه‏ ای كه مرد با حضور در این فضا ، آرامش پیدا كرده و مرهمی بر زخم های دل او باشد. در غیر این صورت زندگی برای او فرسایش روح و مرگ تدریجی خواهد بود.
مرد، همسر خود را مایه آرامش و تسلی خاطر می‏ داند و به تعبیر دیگر ، نگاه مرد به خانه و زندگی ‏اش نگاه كسی است كه از میان موج های سهمگین دریا به ساحل نجات می‏ نگرد.

مشكلات بیرونی :

هر مردی برای حل مشكلات گوناگون خارج از منزل ، به یك روحیه قوی و زنده ، نیازمند است. او سعی می‏ كند كه از لحظاتی كه در بستر آرام‏ بخش خانه اش سكونت می ‏یابد ، برای تقلیل كاستی ها و زدودن نگرانی ها استفاده كند.
مردی كه از نعمت چنین خانه و خانواده ای برخوردار است ، در مسیر زندگی و انجام وظایف سیاسی ، اجتماعی خود ، فردی پیروز و موفق خواهد بود.
فاطمه (س) جایگاه حساس و بلند شوهرش را می‏ داند ؛ همچنین می‏ داند كه علی (ع) در محیط بیرون با چه مشكلاتی رو به ‏روست. كوشش او ایجاد یك محیط آرام و باصفا در درون خانه بود و نه تنها سخنی كه موجب پریشانی او بشود بر زبان نمی ‏آورد ، بلكه آنچه می‏ گفت در جهت اهداف همسر فداكار و دلاورش بود.

امیرالمؤمنین علی (ع) موضوع را این گونه بیان می‏ كند :
هیچ گاه ، فاطمه از من نرنجید و او نیز هرگز مرا نرنجاند ؛ او را به هیچ كاری مجبور نكردم و او نیز مرا آزرده نساخت ؛ در هیچ امری ، قدمی برخلاف میل باطنی من برنداشت و هر گاه كه به رخسارش نظاره می ‏كردم ، تمام غصه‏ هایم برطرف می‏ شد و دردهایم را فراموش می ‏كردم.
در جایی دیگر می ‏فرماید : به خدا قسم ! هرگز كاری نكردم كه فاطمه خشمگین شود ، او نیز هیچ گاه مرا خشمگین نكرد.تاریخ : دوشنبه 28 فروردین 1391 | 11:31 ق.ظ | نویسنده : بی نام | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.